Niektóre nazwy fandomów.

Fandom-kpop-4ever-32991588-720-586.jpg

Chciałam, aby wszystkie albo przynajmniej większość nazwy fandomów znalazły się w jednym miejscu ^^

1. 2NE1

BlackJack
21 to najwyższa liczba jaką można uzyskać grając w grę karcianą BlackJack (nazywaną również 21). Bardzo pomysłowe i chwytliwe. Dodatkowo dzięki temu do każdej członkini zespołu został dopasowany odpowiedni znaczek z kart i ogólnie ten „karciany” motyw często przewija się np. na koncertach.

2. 2pm

Hottest 

Nazwa fandomu 2pm pochodzi od tego, że 2 po południu do najgorętszy czas w ciągu dnia.

3. 4Minute

4Nia 

Połączenie 4Minute i słowa mania.

4. Apink

 Pink Panda

Pink od nazwy zespołu, a Panda od koreańskiego słowa oznaczającego „fan”, „pean” (w wymowie, bo w koreańskim nie ma takiej głoski jak „f”).

5. After School

PlayGirlz/PlayBoyz
Pledis wybrało nazwę PlayGirlz spośród 300 sugestii fanów, bo jak sądzili „jest to nazwa, z którą mogą utożsamić się WSZYSCY”. No chyba nie bardzo, dobrze, że chociaż PlayGirlz bardzo łatwo przerobić na PlayBoyz.

6. ASTRO

AHORA
W jezyku Maori oznacza „miłość”. Nazwa fandomu oznacza serca wszystkich fanów ASTRO(AstRO Heart Allfans)

7. AOA

Elvis
Elvis to tytuł debiutanckiej piosenki AOA, stąd też nazwa ich fandomu.

8. B1A4

BANA 
Tak jak nazwa zespołu jest dość skomplikowana, tak nazwa fanclubu nie zostaje w tyle. BAoznacza sam zespół (B1A4), a NA fanów. Gdy połączymy to razem wychodzi koreańskie słowobanada, które oznacza „we have fallen for each other” (coś na kształt „zakochaliśmy się w sobie”). Czyli nazwa sugeruje, że fani są zakochani w B1A4 i na odwrót.

9. BEAST

B2UTY
Jak już tłumaczyłam ostatnio, w przypadku nazwy B2ST, 2 czyta się po koreańsku (2 – i). Wychodzi nam wtedy słowo beast (bist), czyli bestia. B2UTY (biuti, czyli beauty) zostało zaczerpnięte z nazwy bajki „Beauty and the Beast” („Piękna i Bestia”).

10. B.A.P

Baby

To wymyślił lider zespołu, który tak po prostu zaczął mówić w ten sposób do fanów i w pewnym momencie zostało to ogłoszone jako oficjalna nazwa.

11.Big Bang

V.I.P
VIP jest oczywiście skrótem od słów Very Important Person (bardzo ważna osobistość).

12. Block B 

BBC
W tym wypadku skrót oznacza Block B Club.

13. BoA

Jumping BoA
Ma nawiązywać do tego, że fani skaczą przy muzyce artystki.

14. Boyfiriend 

Bestfriend 
Wiecie, że nie nazywa ich Girlfriend, a tylko Bestfriend. Przynajmniej ta wersja jest bezpłciowa, bo tak to męscy fani nazywaliby się tak samo…

15. Brown Eyed Girls

4Everlasting/Everlasting
4 członkinie zespołu są zobowiązane do tego, żeby zespół wiecznie (everlasting) istniał dla fanów.

16. BTOB

Melody

 Rozwinięcie skrótu dla zespołu to Born to Beat, więc idąc dalej terminologią muzyczną, fani mogą dumnie nazwać się Melody (melodia).

17. BTS (Bangtan Boys)

A.R.M.Y

ARMY to przede wszystkim skrót od „Adorable Representative M.C for Youth”, ale oprócz tego armia kojarzy nam się z żołnierzami, a z czym żołnierz się nie rozstaje? Z kuloodporną kamizelką (nawiązanie do nazwy zespołu, bangtan = bulletproof = kuloodporny). Tak, jak BTS zawsze są ze swoimi ARMYs.

17. C-Clown

Crowns

Crown pochodzi od samej nazwy zespołu (Crown Clown, w skrócie C-Clown), poza tym fani jako „korona” mają być czymś co stroi chłopców, sprawia że są lepsi.

18. CN Blue

Boice
Kombinacja słów blue i voice. Według wytwórni to właśnie fani są głosem chłopaków.

19. DBSK

Cassiopeia
Mimo, iż zespół się rozpadł, największy fandom na świecie pozostał. Kolejna bardzo kreatywna i ładnie brzmiąca nazwa wzięta od gwiazdozbioru Kasjopei, który złożony z 5 gwiazd (tyle, ilu było członków zespołu) tworzył na niebie literę W (tak jak chiński skrót TVXQ na klawiaturze).Cassisopeia można też skrócić do Cassie.

 20. EXO

EXO-L

EXO-L oznacza „EXO-Love”, czyli po prostu „EXO-Miłość”. L jest również literką między K i M, a więc służy również do oznaczenia fanów, którzy uwielbiają zespół. Grupa składa się z EXO-K i EXO-M, a także niesie znaczenie, że boysband i fani są jednością – według sloganu „We Are One!”

21. FT Island

Primadonna
Bardzo urocza nazwa, nawet jeśli teoretycznie powinna się negatywnie kojarzyć. Pochodzi od tytułu jednej z piosenek z ich pierwszego studyjnego albumu.

22. Seventeen

CARAT
Znaczenie: Diamenty, które pozwalają Seventeen istnieć i lśnić.
Im większy jest karat tym większa jest bryła, dzięki czemu kryształ ma większą wartość.
Większa liczba fanów uczyni Seventeen cenniejszymi.

23. Girl’s Generation

S♥NE
Sone zapisane w hangulu to 소원 (sowon) i oznacza życzenie (wish). Nawiązuje do jednej z piosenek z drugiego mini albumu SNSD, Tell Me Your Wish. Dodatkowo 소원 jest wymawiane jako So One, co mówi nam, że zespół i jego fani to na zawsze jedność.

24. Girl’s Day

DAI5Y (Daisy)
Tak jak przy większości zespołów, nazwa była jedną z wielu zasugerowanych przez fanów. Daisy (stokrotka) jest symbolem skromności, piękna i niewinności.

25. GOT7

IGOT7
Fani mówiąc o sobie per IGOT7, dają do zrozumienia że „mają” (got) 7, którą można tłumaczyć jako siedmiu członków zespołu lub też siódemkę, która jest symbolem szczęścia. Chłopcy często nazywają swoich fanów „ahgasae”, co jest skróconą wersją zapisu nazwy w hangulu (아이 갓세븐 = 아가새), co ciekawe słowo 아가새 oznacza po koreańsku „pisklę” (baby bird).

26. IU

Uaena
„U” od „you” po angielsku (również cześć pseudonimu IU), „ae” (애) to „miłość” w sino-koreańskim, a „na” (나) oznacza „ja”.

27. Infinite

Inspirit
 Słowo inspirit (ożywiać) zostało wybrane przez fanki w głosowaniu (ponad 70% głosów).

28. Jay Park

Jay Walkerz/Jay Effect
Fani pojedynczo nazywają się Jay Walkerz (Jay ma nawet te słowa wytatuowane na karku), a fandom ogólnie nazywa się Jay Effect (chociaż nie wiem czy oficjalnie). Raper chciał, żeby fani sami wybrali dla siebie imię dlatego pozwolił im na to, po czym wyselekcjonował trzy propozycje i Jay Walkerz wygrało w ostatecznym głosowaniu.

29. KARA

Kamilia
Połączenie nazwy zespołu z hiszpańskim słowem familia oznaczającym rodzinę. Bo fani są dla dziewczyn jak rodzina.

30. MBLAQ

A+

Literka A pochodzi od tego, że wszyscy członkowie zespołu mają taką grupę krwi. + nawiązuje do rozwinięcia skrótu nazwy zespołu (przypomnę: Music Boys Live in Absolute Quality), ta „Absolutna Jakość” może być oznaczana jako A+.

31. MYNAME

MYgirl
Nazwa jak widać trochę nawiązuje do zespołu, ale również na pewno bardzo podoba się fanom, bo cóż może być bardziej uroczego niż nazywanie siebie dziewczyną swojego idola i to całkiem na legalu?

32. Nine Muses

Mines
Mine (mój, moje) ma reprezentować specjalną więź, która łączy Nine Muses i ich fanów. My + Nine = Mine. Widziałam też tłumaczenie MINE = Nine Muses Is Never End.

33. NU’EST

L.O./\.E
Trochę trudne do napisania, jednak za nazwą L.O./\.E kryje się ciekawe znaczenie. NU’EST w hangulu jest zapisywane jako 뉴이스트. Gdy zabierzemy wszystkie koreańskie spółgłoski zostanie nam ㄴㅇㅅㅌ. Dlatego V jest pisane jako /\. Na pierwszy rzut oka dziwne, ale pomysłowe.

34. Rain

Clouds
W końcu nie ma deszczu bez chmur, tak jak nie ma artysty bez jego fanów.

35. SS501

TripleS
Jak już wiecie, podwójne S w nazwie zespołu oznacza Super Star. Trzecie, dodane S oznacza Supporter (kibic, fan, ktoś kto kogoś wspiera) i tak mamy Super Star Supporter, co ma oznaczać, że fani będą zawsze wspierać swoje super gwiazdy z SS501.

35. SHINee

SHINee World/Shawol
SHINee World to nazwa dla całego fandomu, ale pojedynczo fani nazywają siebie Shawols (skrót od SHINee World).

36. Sistar

Star1
Star1 wymawiamy tak jak słowo style (stail), bo 1 czytamy po koreańsku (1 – il). Teoretycznie powinno wyjść coś na kształt „staril”, ale zakładam, że „r” się po prostu omija i już się nie czepiam, bo fani sami wybrali sobie taki pseudonim.

37. Super Junior

E.L.F

E.L.F to skrót od Everlasting Friends (przyjaciele na zawsze), który oznacza, że SuJu i ich fani będą się przyjaźnić już wiecznie.

38. T-ara

Queens
To jest oczywiste nawiązanie do słowa tiara od którego wzięła się nazwa dla zespołu.

39. Teen Top

Angel

Tutaj na szczęście nie bawimy się w układanie bezsensownego rozwinięcia do tak łatwego i uroczego słowa jakim jest Anioł.

40. ToppDogg

TopKlass
A-Tom zasugerował tę nazwę, bo jak to stwierdził „jeśli oni są ToppDogg, to ich fani są „best class””, stąd też ToppKlass. Często skracane przez chłopaków do „ToppKeul” (탑클래스 = 탑클).

41. U-Kiss

Kiss Me
Nazwa wzięta z pytania jakie zespół zadaje swoim fankom na występach: Kogo mam pocałować? na co oczywiście słyszą odpowiedź: Kiss Me!, co jest również nawiązaniem do nazwy grupy (you kiss = kiss me).

42. WINNER

INNER CIRCLE
„Inner Circle” zostało wzięte od samego słowa „winner” (nie ma „winner” bez „inner”), ale dosłownie oznacza jakieś ekskluzywne grono, zamkniętą grupę osób. Pasuje to do samego pojęcia fanclubu, jak i również konceptu z którym zespół zadebiutował. Nazwa skracana do „Incle”.

43. Wonder Girl’s

Wonderful
Wonderful = cudowny, dosłownie „pełen cudów”. Oprócz oczywistego nawiązania do nazwy zespołu, fani są dla dziewczyn właśnie tacy „full of wonder”.

 

44. VIXX

Starlight (ST★RLIGHT)
Fani dla VIXX są jak iskrzące się, błyszczące gwiazdki. „To nie VIXX są gwiazdami, a gwiazdą dla VIXX są ich fani”.

45. ZE:A

ZE:A’S

ZE:A’S to skrót od słów ZE:A Style. Jak przypomnimy sobie co właściwie oznaczała nazwa zespołu, wychodzi na to, że fani określają się jako Styl Potomków Cesarstwa. Jednak nie biorąc tego całkiem dosłownie to pewnie chodziło ogólnie o chłopaków z zespołu, a nie rozwinięcie skrótu. Dodam, że to fani sami wybrali sobie takie imię podczas głosowania na fancafe.

46. Sonamoo

Solbangul

Sonamoo znaczy sosna, a solbangul znaczy szyszki. Nie ma sosny, bez szyszek. Dosyć pomysłowe ^^

47. AlphaBAT

Alpha

Jak wiadomo, pseudonimy członków zespołu to litery alfabetu greckiego od B do J. Alpha oznacza A. Chłopcy chcieli pokazać, że fani są najważniejsi i zawsze na pierwszym miejscu. Przecież alfabet nie istnieje bez literki A 😀

 

GFriend – Buddy

Cross Gene – CandY

100% – Perfection

Monsta  X- Monbebe

KNK – Tinkerbell

Mamamoo – Moo Moo

24k – 24u

f(x) – MeU

 

 

Źródła: Kpop Paradise, Seventeen Poland

Reklamy

26 comments

 1. A ja mam takie pytanie: czy te fandomy mają określony swój kolor?
  Niektórzy pisali, że nie, niektórzy, że tak, ale jak podawali to różniły się od siebie. Więc czy jest to gdzieś oficjalnie określone czy po prostu czegoś takiego nie ma? ;D
  (Przepraszam za taki nieskładny komentarz, ale nie wiedziałam jak to napisać xD)

  Polubienie

  • Myślę, że nie tyle co chodzi o kolor fandomu, a o kolor i kształt lightsitck’ów.
   Np. Shawole to Pearl Aqua, a ARMY zaś ma białe lightstick’i w kształcie bomby i tu wyraźnie widać różnice.
   Taki sam kolor mają zaś Sistar i Girl’s Generation, ale różnią się one kształtem, więc raczej nie chodzi tu konkretnie o kolor… 😀
   Sama zresztą nie wiem dokładnie 😉 Myślę, że jakby wszyscy mieli mieć inne, to by kolorów zabrakło xD

   Polubienie

  • Dziękuję za odpowiedzi ;D
   Fakt, na pewno kolorów by zabrakło xD
   A jakie lightstick mają EXO? Może dla niektórych to oczywiste, no ale jeszcze nie wiem sporo rzeczy o tym, więc wole się pytać ^^

   Polubienie

  • Wystarczy wpisać w google nazwe zespołu + lightstick i możesz sobie sprawdzić wszystkie jakie chcesz 😀
   A EXO ma swoje logo (chyba) 🙂

   Polubienie

 2. Co do fanów VIXX, isnieje powiedzenia (lepiej brzmiące po angielsku, więc… ):
  ‚A star has no meaning without starlight’
  star – VIXX, starlight – fandom :))))

  Polubienie

 3. Właśnie wyczytałam, że CASSIOPEIA ma w Korei 800 tysięcy członków, w Azji 23,4 miliona, a na całym świecie jest ich 56 milionów. WOW!!! Wyobrażacie to sobie??? To półtora raza tyle co mieszkańców Polski. To jest dopiero siła :). Dla porównania fandom Justina Bibera ma 25,6 miliona członków na całym świecie. W 2008 roku CASSIOPEIA trafiła do „Księgi Rekordów Guinnessa” ponieważ w ciągu dwóch dni zapisało się do niej 106 tysięcy osób. A najbardziej niesamowite jest to iż mimo, że DBSK rozdzielił się na dwa zespoły to fandom dalej pozostał jeden i wspiera obydwa zespoły :).
  CASSIOPEIA FIGHTING!!!

  Polubienie

  • Ach to nasze DBSK 😀 ja się nie mogę doczekać aż oni znów kiedyś razem wystąpią 😀 (a jestem pewna że prędzej czy później do tego dojdzie 😉 ) To będzie miazga 😀 wtedy kupuje bilet do Korei i żegnaj Polsko 😀

   Polubienie

 4. A dla mnie brakuje jeszcze GFriend czyli Buddy i Sonamoo czyli Solbangul(Szyszki XD). Idąc dalej brakuje mi też 100% Perfections …. Shawole są ,A+ są,Hottest i E.L.Fy tak samo są ale mogłabyś dopisać te trzy których brakuje ?Skoro ma być w jednym miejscu ?

  Polubienie

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s