5 ciekawostek o Cesarzowej Cixi

book-empressdowager-chang-650W dzisiejszym wpisie chcę przybliżyć wam chociaż trochę postać Cesarzowej Wdowy Cixi, niezwykle silnej i inteligentnej kobiety, która tworzyła Chiny jakie dzisiaj znamy. Jednocześnie chcę zachęcić was do przeczytania książki ”Cesarzowa Wdowa Cixi- konkubina, która stworzyła współczesne Chiny” Jung Chang, bo to właśnie z tej książki pochodzi moja wiedza o cesarzowej. Co prawda jestem dopiero w połowie, ale myślę, że ciekawostki jakie wam zaprezentuję pokażą moje pewne zafascynowanie postacią Cesarzowej.

1.  Cixi była pół analfabetką.

Była pochodzenia mandżurskiego, jednak pomimo tego nie władała tym językiem. Był on natomiast oficjalnym językiem cesarskiej dynastii. Jako, że rodzina Cixi od lat była związana z cesarzem, dziewczyna mogła otrzymać pewne wykształcenie. Nauczono ją trochę pisać po chińsku, po za tym miała umiejętności typowe dla dziewcząt- takie jak szycie, haftowanie czy rysowanie. Swój brak wykształcenia (aby być osobą ”wykształconą” należało przez 10 lat przyswajać dzieła Konfucjusza) nadrabiała niezwykłą inteligencją i bystrością.

2. Zaprzyjaźniła się z Cesarzową Zhen

Cixi pomimo tego, że została cesarską konkubiną, miała niską rangę, a cesarz nie zwracał na niej specjalnej uwagi. Gdy Cixi chciała podpowiedzieć cesarzowi jakieś rozwiązanie ciężkiej sytuacji w kraju, ten jednak odrzucił jej rady, a dziewczyna naraziła się na karę śmierci. Cesarzowa Zhen wstawiła się jednak za Cixi i sprawiła, że cesarz jej wybaczył. Przez to wydarzenie Cixi stała się niezwykle lojalna co do Cesarzowej Zhen. Kobiety zaprzyjaźniły się mimo, że powinny być rywalkami. Po śmierci Cesarza kobiety razem rządziły aż do śmierci Zhen.

3. Po śmierci Cesarza zdobyła tytuł cesarzowej wdowy

Po śmierci cesarza na tron wstąpił jej mały syn, jednak jako konkubina nie otrzymała tytułu matki cesarza. Ta rola przypadła Zhen, która była oficjalnie cesarzową. Cixi nie otrzymała również tytułu Cesarzowej Wdowy. Kobiety pokłóciły się, jednak znalazły rozwiązanie tej sytuacji. Prawie 600 lat temu zaistniała wręcz identyczna sytuacja i kraj miał dwie cesarzowe wdowy. Dzięki temu Cixi dostała ten tytuł od Rady Regencyjnej.

4. Przeprowadziła zamach stanu

Cixi dopatrzyła się braku symbolu cesarza (karmazynowego atramentu) w dokumentach wydawanych przez Radę Regencyjną. Wpadła na pomysł, aby spróbować przekonać regentów, by władzę cesarza oznaczały dwie pieczątki, które posiadała ona i cesarzowa Zhen, jedna na początek a druga na koniec. Nic nie podejrzewający mężczyźni zgodzili się. Kolejnym krokiem do przeprowadzenia stanu zamachu było zdobycie zaufania Księcia Gonga, który w tym momencie był jedną z najważniejszych osób w kraju. Książe zgodził się użyć swoich sił aby przeprowadzić zamach, jednak tylko wtedy gdy Rada popełni błąd, dzięki któremu przejęcie władzy byłoby uzasadnione. Cixi sprowokowała członków Rady i udało jej się znaleźć wspaniały pretekst. Cixi złożyła petycję, w której prosiła o to aby zmieniono postanowienie w testamencie jej męża- chodziło o dostęp kobiet do polityki. Wezwała do siebie członków Rady podczas gdy sama usypiała cesarza. Doszło do sporu pomiędzy politykami, a Cixi. Krzykami wystraszyli małego cesarza, który posiusiał się w spodenki. Kobieta znalazła powód- w obecności cesarza mężczyźni zachowywali się karygodnie i wystraszyli małe dziecko. Podczas gdy do stolicy zbliżała się trumna poprzedniego cesarza, Cixi nakazała wezwać Gongowi do siebie jego sprzymierzeńców. Opowiedziała o zrobili regenci, sporządzono dekret o dymisji członków Rady. Mężczyźni jednak dobijali się do drzwi, krzycząc, że dokument nie ma ważności, ponieważ nie jest napisany przez nich. Miał on jednak dwie pieczęcie, które sprawiały, że dokument był jak najbardziej prawomocny. Mężczyzn skazano na areszt z powodu próby uniemożliwienia spotkania się cesarzowi z politykami. Książe wyruszył do pozostałych regentów jadących razem z trumną. Ich przywódca Sushun został zastany w łóżku z dwiema nałożnicami, co łamało wszelkie zasady żałoby, dodatkowo odmówił przyjęcia nakazu aresztowania. Dało to pretekst do skazania go na śmierć. Na śmierć wraz z Sushunem miało iść dwóch innych urzędników, jednak Cixi w ramach ”wielkoduszności” złagodziła ich wyroki, a Sushun został zabity poprzez mniej bolesne od śmierci tysiąca ran ścięcie głowy. Dwóm innym regentom kazała popełnić samobójstwo. Zamach udało się przeprowadzić bez zamieszek ani zbyt wielkiego rozlewu krwi dwóm kobietą- dwudziestopięcio letniej Cixi i rok młodszej Zhen.

 5. Zakochała się w swoim słudze

Cixi szybko została wdową i była skazana na życie w samotności, aż do końca jej dni. Bardzo przywiązała się do swojego sługi znanego jako Mały An. Służył jej przez lata, był jej ulubieńcem mimo, że Cixi była starsza od niego aż o 8 lat. Cesarzowa chodziła z głową w chmurach, a efektywność jej pracy zmalała. Nadszedł czas przygotowań do ślubu jej syna. Chciała sprawić Małemu Anowi radość i wysłała go wraz z członkami rodziny i kilkoma innymi eunuchami, aby ”nadzorować przygotowania” do miasta Suzhou. Nigdy żaden z cesarzy nie wysyłał swoich eunuchów poza Zakazane Miasto i było to wręcz złamanie wieloletniej tradycji. Mały An wraz z resztą załogi został aresztowany przez Dinga Baozhen. Na dworze zdecydowano, że należy zgładzić Małego Ana za złamanie zasad. Eunuchowi ścięto głowę, a Cixi poczuła wielką rozpacz, zawalił jej się cały świat. Spowodowało to uszczerbek na zdrowiu Cesarzowej, która przez ponad miesiąc została w łóżu, lekarze wykryli u niej załamanie nerwowe. Te wydarzenie spowodowało, że Cixi nigdy więcej nie wzięła dla siebie żadnego kochanka.


Mam nadzieję, że chociaż trochę zaciekawiłam was postacią Cesarzowej Wdowy. Czytaliście książkę Jung Chang? Spodobała się wam?

Reklamy

3 comments

  1. Interesujące te ciekawostki. Nie znałam wcześniej tej postaci ale widzę, że była naprawdę intrygującą osobą 🙂
    Więcej takich postów!

    Polubienie

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s