10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Korei Południowej.

1. Szczerość dotycząca wyglądu.
Cudzoziemiec może być zdziwiony, kiedy ktoś z tutejszych zacznie komentować przy nim innych w dość niekulturalny sposób, np. „tamten jest gruby”, „ten źle wygląda”, „wygląda na słabego” itd. Chociaż gdy takie zdania mogą się wydawać obraźliwe w zachodnich społeczeństwach, to w Korei nie są niczym niewłaściwym. Koreańczycy chcą najzwyczajniej w świecie upewnić się, że wszystko z tobą w porządku. Ludzie pragną ci zapewnić najlepsze jedzenie i mieć pewność, że nic ci nie jest.


2. Ajumma.
Ajumma to określenie na starsze panie, które charakterystycznie się ubierają. Mają fryzurę przypominającą afro i są bardzo zadziorne. W Korei Południowej panuje ogromny szacunek do osób starszych, a Ajumma chętnie z tego korzystają. Jeżeli będziesz za głośno w metrze to uciszą cię; jeżeli niegrzecznie wciśniesz się przed nie, to na ciebie naplują; jeżeli nie spodoba im się to co robisz, to nawet uderzą cię torebką lub laską. Lepiej po prostu nie wchodzić im w drogę.


3. Popularny humor toaletowy.
Kolejną rzeczą, która rzuci się w oczy przeciętnemu turyście, jest humor toaletowy panujący w Korei Południowej. Znajdziemy tu całe muzeum poświęcone toaletom i ekskrementom, maskotki w kształcę kupy, ciastka przypominające to co wydalamy itd. Koreańczycy po prostu nie mają tego dość. Toalety publiczne są bardzo często bezpłatne i bardzo czyste. Możemy usłyszeć w nich muzykę i zobaczyć kolorową wodę podczas spłukiwania.


4. Pod rękę z kumplem.
W społeczeństwie zachodnim dwóch mężczyzn trzymających się pod rękę od razu budzi skojarzenie z parą gejów, ale nie w Korei Południowej. Tam dotykanie się płci przeciwnych publicznie budzi dezaprobatę. Jednak osoby tej samej płci idące pod rękę, przytulające się lub dzielące się napojem nie są niczym niezwykłym. Panowie często chodzą trzymając się za rękę, zwłaszcza jak będą pod wpływem alkoholu. I to jest całkiem normalne w tym kraju.


5. Nie spoglądaj Koreańczykowi w oczy

U nas i ogólnie na całym zachodzie raczej wskazane jest, by rozmówca miał z nami ciągły kontakt wzrokowy.  Jest to oznaka zainteresowania i otwartości. W Korei jest to jednak inaczej odbierane. Spoglądanie drugiej osobie prosto w oczy, może być potraktowane jako zbyt śmiałe. Spuszczając wzrok dajemy do zrozumienia, że słuchamy z uwagą.

Reklamy

9 comments

  • Tak, ale odpowiednio zmienione i poprawione błędy, bo było ich tam dużo.

   Nie wszystkie informacje są z tej strony.

   Poza tym, trzeba z czegoś coś wziąć, prawda?

   Skoro potrafisz szukać, to proszę bardzo, ale może niektórzy chcieliby mieć to podane tutaj, jak na tacy?

   Polubienie

 1. Fajny post. O niektórych już wiedziałam, ale dobrze czasem sobie coś przypomnieć.
  Komentowanie wyglądu nie takie głupie, przynajmniej raz w życiu szczerze by mi ktoś powiedziała jak wyglądam, to jest dobre, bo wiadomo czy trzeba nad czymś popracować czy nie.
  Te toalety, o jak ja marzę by tu w Polsce czy nawet Europie było dokładnie tak samo, a nie że pójście do publicznej toalety to zgroza, koszmar i lepiej nie ryzykować.
  Tak samo z bliskimi relacjami mężczyzn, to trochę dyskryminacja u nas w kraju, że kobiet się tak źle nie postrzega a mężczyzn już tak.

  Polubienie

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s