10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Korei Północnej.

 

 1. Martwy urzędujący prezydent.

Zmarłemu w 1994 roku Kim Ir Senowi nadano tytuł Wiecznego Prezydenta zmieniając odpowiednio konstytucję. Oznacza to, że twórca KRLD oficjalnie wciąż pełni najwyższą funkcję w państwie pomimo tego, że nie żyje od 20 lat. Jest to jedyny taki przypadek na świecie.


2.  Legalny „narkotyk”.

W Korei Północnej marihuana jest legalna. Nikt nie uważa jej nawet za narkotyk.


3. Nielegalne dżinsy.

Dżinsy są nielegalne w Korei Północnej. Dlaczego? Są tam one uważane za kontrabandę symbolizującą wrogie USA.


4. Tylko 28 legalnych fryzur.

Fryzury

Władze zatwierdziły 28 uczesań uznanych za oddające ducha komunizmu. Oficjalnym komunikat wyjaśnia, że wybrano najwygodniejsze fryzury, unikając dekadenckich, takich, jakie widać w sąsiedniej Korei Południowej. Kobiety mogą wybierać spośród 18 wzorów, mężczyźni muszą zadowolić się pozostałymi 10.


5. Jednorożce?

Północnokoreańscy archeolodzy twierdzą, że jednorożce były niegdyś żywymi stworzeniami.  W 2012 roku odkryli jaskinię z inskrypcją “Legowisko Jednorożca” w czasie wykopalisk w stolicy kraju. Jednorożec miał należeć do króla Tongmyonga, który władał Koreą w III w. p.n.e.


6. Północnokoreański „internet”.

Nazywa się Kwangmyong i nie jest podpięty do światowej sieci. W ich internecie można tylko trafić na fankluby Umiłowanego Przywódcy, nowości, bibliotekę i dokładnie wyselekcjonowane informacje kopiowane z zachodnich serwisów.


7. Rok 103.

W Korei Północnej stosuje się tak zwane podwójne datowanie, ponieważ obok kalendarza gregoriańskiego obowiązuje tam również kalendarz Dżucze. Jego początek wyznacza data narodzin Kim Ir Sena, założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.


8. Modelowe miasto.

Kijong-dong jest modelowym miastem, które ma zachęcać mieszkańców Korei Południowej do przeprowadzki za północną granicę. Tak naprawdę nikt tam nie mieszka.

5


9.  Tylko jeden kanał TV.

Posiada monopol informacyjny w kraju. Nadaje przez 7-8 godzin w tygodniu oraz 15 godzin w weekendy i święta państwowe. Emisja zawsze zaczyna się od hymnu państwowego, a przykładowe programy mówią o ostatnich działaniach rewolucyjnych Kim Dzong Una czy anegdoty z życia Kim Ir Sena dla dzieci. Nie brakuje też jednak audycji muzycznych, dramatów, a nawet romansów i programów komediowych.


10. Tak łatwo zepsuć wizerunek kraju…

Robienie zdjęć biednym ludziom jest nielegalne, bo niszczy dobry wizerunek kraju.

ŹRÓDŁA: RANDOMOWERANKINGI, NATEMAT.

Reklamy

9 comments

  1. współczuję tym ludziom strasznie…
    Trzeba się cieszyć z tego co się ma, bo jakby nie patrząc mamy duże szczęście.
    Najbardziej rozśmieszył mnie 8 pkt w którym nasuwa mi się od razu ironiczna myśl: „ah, zastanawiające, czemu oni nie chcą tam mieszkać. W takim wspaniałym kraju !”

    Polubienie

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s