7 faktów o Tajlandii, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Znalezione obrazy dla zapytania thailand

1. Trzecia płeć.

Kathoey to termin odnoszący się do osób, które zmieniły płeć. Wyróżnia się męskie i kobiece kathoey. Dostępne bez recepty leki hormonalne umożliwiają przeprowadzenie kuracji już w młodym wieku, operacje zmiany płci również często wykonywane są wcześnie, dzięki czemu osoby dorosłe prawie nie wykazują różnic pod względem fizycznym. Pomimo tego, że prawo w Tajlandii nie zezwala na zmianę statusu płci w dokumentach tożsamości, transwestyci są tam traktowani naturalnie i nie budzą zgorszenia oraz sensacji jak w Polsce.


2. Co ma słoń do małżeństwa?

W Tajlandii od wieków małżeństwo porównywane jest do… słonia. Istota tego ciekawego porównania polega na przekonaniu, że mąż to osoba, która wytycza właściwy kierunek rodzinie i przeciera wszelkie szlaki – symbolizują go więc przednie nogi zwierzęcia, z kolei żona „napędza” życie rodzinne i daje mu siłę – jest więc jak jego tylne nogi.


3. 2559 rok.

W kraju Tajów jest właśnie 2559 rok, choć używa się tam już dwóch kalendarzy: gregoriańskiego oraz buddyjskiego. Ten drugi zaczyna liczyć lata od śmierci Buddy (rok 543 przed Chrystusem). Według kalendarza buddyjskiego Nowy Rok powinno się obchodzić w kwietniu. Od 1941 r. w Tajlandii obowiązuje już ogólnoświatowy kalendarz, dzięki czemu kontakt ze światem został ułatwiony.


4. Bangkok – nazwa miasta z największą ilością liter na świecie.

Wiadomo, że Bangkok jest stolicą Tajlandii, ale jej oficjalna nazwa brzmi troszeczkę inaczej. Obywatele określają to największe miasto kraju po prostu „Krung Thep”, jednakże są to tylko dwa pierwsze człony nazwy. Cała nazwa składa się z 12 wyrazów i 167 liter.

PEŁNA NAZWA: “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit” (กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์)

Tłumaczenie: „Miasto aniołów, wielkie miasto rezydencja świętego klejnotu Indry [Szmaragdowego Buddy], niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana”


5. Każdy tajski dzień tygodnia ma swój kolor! 

Zgodnie z tajską astrologią (opartą w dużej mierze na wpływach hinduskich), każdemu dniu tygodnia przypisywany jest pewien kolor.

Kolory dni tygodnia wywodzą się od barw przypisywanych planetom i bóstwom, opiekującym się danym dniem, zgodnie z hinduskim systemem astrologicznym. Tajowie urodzeni w danym dniu tygodnia posiadają więc swój szczęśliwy, urodzinowy kolor. Dużą popularnością w Tajlandii cieszą się kolorowe T-shirty w owych „magicznych” barwach. Nawet flaga królewska samego Bhumibola Adulyadej, urodzonego w poniedziałek, nosi kolor żółty – odpowiadający barwie tego dnia tygodnia.

Kolory przypisywane danym dniom tygodnia:
Poniedziałek – żółty
Wtorek – różowy
Środa – zielony
Czwartek – pomarańczowy
Piątek – niebieski
Sobota – fioletowy
Niedziela – czerwony

 

6. Red Bull jest z Tajlandii?!

Red Bull to napój znany na całym świecie. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jego kolebką jest Tajlandia. Oryginalna nazwa – Krating Daeng oznacza czerwonego bizona. Napój pojawił się w sklepach na całym świecie, po tym jak jego wynalazca Chaleo Yoovidhya nawiązał współpracę z austriackim przedsiębiorcą Dietrichem Mateschitzem. Razem stworzyli firmę Red Bull, w której tajski wynalazca napoju miał większość udziałów. Do dziś można kupić pierwowzór napoju, ale nie każdy ma odwagę go wypić. Prawdziwy Red Bull nie zawiera bąbelków.


7. Dyskryminacja stóp.

Stopy znajdują się najniżej w hierarchii, dlatego też podczas odwiedzin w tajskim domu lub świątyni należy o nich pamiętać, aby przypadkiem nie obrazić kogoś np. kierując stopę w jego stronę (dotyczy to także posągów Buddy).


*Jeśli chcecie bym znalazł kilka faktów o innych krajach azjatyckich, to śmiało możecie podawać nazwy państw w komentarzach! 🙂

ŹRÓDŁA: EDUTORIAL, ABCTAJLANDIA.

Reklamy

11 comments

  1. Jak najbardziej ^^ kocham czytać tego typu posty nie tylko o Korei, Chinach czy Japoni, jestem bardzo ciekawa tego jak jest w innych państwach więc dla mnie to sama przyjemność czytać o kulturze azjatyckiej :))

    Polubione przez 1 osoba

  2. No nieźle! Ta nazwa to mnie aż tak nie dziwi. NIgdy nie nauczę się prawdziwych imion Bambama czy Tena, nie ogarniam ich po prostu ;D
    Te stopy mnie zaintrygowały najbardziej noo i fajnie, z tymi dniami tygodnia mają, podoba się mi. Hmm czyli moim kolorem winien być zielony..jakoś niestety nie przepadam za nim zbytnio ;P
    A czy więcej? No oczywiście, że tak 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s