7 faktów o Laosie, o których mogłeś nie mieć pojęcia!

Znalezione obrazy dla zapytania laos

1. Laos – niski poziom opieki zdrowotnej i higieny.

Laos należy do najsłabiej rozwiniętych państw Azji, to także jeden z najrzadziej zaludnionych krajów tego kontynentu, gdzie na 1km2 zamieszkuje 26 osób. Nieliczna ludność tego kraju (6,2 mln) zamieszkuje małe miasta oraz wioski. Czasem ma się wrażenie, że Laos to jedna wielka wieś, w większości górzysta i gęsto zalesiona. Żyje tam ponad sto różnych grup etnicznych,  a stan higieny oraz poziom opieki zdrowotnej jest bardzo niski.


2. Nadmierne poszanowanie przestrzeni osobistej?

W miejscach publicznych źle odbierane jest wyrażanie swoich uczuć. Akceptuje się jedynie trzymanie za ręce. Za nieuprzejme uważane są wybuchy złości, poklepywanie kogoś po głowie (głowa uważana jest za najważniejszą część ciała) lub skierowanie stopy w kierunku innej osoby. I standardowo, jak w większości państw Azji, trzeba pamiętać, że przed każdym wejściem do świątyni, domu prywatnego, czy sklepu należy zdjąć obuwie. Kobiety nie mogą dotykać mnichów buddyjskich ani bezpośrednio przekazywać im jakichś przedmiotów. Laotańczycy nie podają sobie ręki, witają się gestem nazywanym „wai”, czyli składają dłonie przy twarzy i kłaniają się.


3. Płaca minimalna, za którą nie da się normalnie wyżyć.

Płaca minimalna wynosi 800 000 kip (około 380 zł) miesięcznie. Jedynym miłym i dość sprawiedliwym obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi dziennie 30 000 kip (około 14 zł) na zakup posiłku.


4. Dobrym wykształceniem również nie mogą się poszczycić. 

W Laosie obowiązkowa edukacja trwa pięć lat i zaczyna się ją od 6 roku życia. Czyli każde dziecko, które ukończyło 11 lat może zadecydować czy chce się uczyć dalej, czy nie. Ze względu na panującą tam biedę, przeciętny obywatel nie jest w stanie zapewnić swojemu dziecku lepszego wykształcenia. Średni poziom IQ w tym kraju wynosi 89.

W kraju tym jest 20,1% osób powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać (około 1 367 202 osób).


 

5. Lekko zaostrzone prawo.

Chcąc sfotografować Laotańczyka trzeba najpierw spytać go o zgodę, gdyż bez uprzedzenia może on wezwać policję. Przepisy prawne odnoszące się np. do przewożenia narkotyków są w Laosie bardzo surowe (w 2002 r. wprowadzono karę śmierci lub dożywocie za posiadanie 0,5 kg heroiny).


6. Obowiązkowa znajomość dwóch słów w ich języku.

Podróżując po Losie trzeba znać przynajmniej dwa słówka: „sabadi” (dzień dobry) i „kap dżai” (dziękuję).


7. Motto kraju.

„Pokój, niepodległość, demokracja, jedność i dobrobyt”.


ŹRÓDŁA: LAOS.LOVETOTRAVEL, POZNAJNIEZNANE.

Reklamy

2 comments

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s