Program komediowy SBS pod ostrzałem krytyki za włączenie do skeczu osoby ucharakteryzowanej na czarnoskórą

19 kwietnia SBS opublikowało na YouTubie klipy z 188 odcinka „Comedy Hunter”. Jeden z nich szczególnie przyciągnął uwagę widzów.

Wideo zawierające segment „Legend Match”, posiadające opis mówiący „Nieudany makijaż Hong Hyun Hee – Jak spodziewamy się to znieść?”. W skeczu Hong Hyun Hee gra postać, która przygotowuje się do występu komediowego pomimo sprzeciwu jej ojca. Kiedy jej matka przyprowadza ją by go zobaczyła, Hong Hyun Hee pojawia się z twarzą ucharakteryzowaną na osobę czarnoskórą. We wcześniejszych odcinkach skeczu komediantka zazwyczaj nosiła śmieszne stroje, jak kostium cyklopa, jednak w tym tygodniu zszokowała międzynarodowych fanów swoim wyglądem.

W odpowiedzi międzynarodowi widzowie wyrazili swoje przemyślenia na Twitterze i YouTubie:

„zdejmijcie ten niepokojący i rażąco rasistowski skecz @SBSNOW i wystosujcie przeprosiny do społeczności, które obraziliście. to nie pozostanie nie zauważone”

„Lmao w co @SBSNOW gra teraz???? Wy wszyscy macie najszybszy internet na świecie i nie wiecie co to czarna twarz? Skasujcie to

Niestety, to nie pierwszy raz, gdy koreański przemysł rozrywkowy pokazuje „czarną twarz”. Nie wiadomo, czy międzynarodowe oburzenie popchnie SBS do wydania oficjalnego oświadczenia i przeprosin.

Zobaczcie klip poniżej:


źr: (1)


*ang.”blackface” – w dosłownym tłumaczeniu „czarna twarz”; to określenie na makijaż zastosowany przez nieczarnoskórą osobę, która gra czarnoskórą postać; rola ta jest zazwyczaj komediowa i uznawana za obraźliwą

 

Reklamy

6 comments

 1. W takim razie ja oczekuję przeprosin od tych wszystkich skeczy, w których przebierano się za osobę białoskórą.
  Wydaje mi się też, że w takim wypadku Azjaci powinni też oczekiwać przeprosin od skeczy, w których się za nich przebierano i ich ośmieszano.
  Jeżeli chcecie uniknąć nieporozumień to traktujcie wszystkich równo, lol, takie proste.

  Polubienie

 2. A ja nie widzę w tym nic złego i według mnie zdecydowanie przesadzają, ostatnio czarnoskórym za przeproszeniem w tyłkach się przewraca i nadużywają pewnych określeń sami nie będąc lepszymi. Poza tym nie rozumiem czemu rasizm niejako jest głównie dla określenia obrażania czarnoskórych, tak sobie zawłaszczyli to określenie jak gdyby biali czy azjaci nigdy nigdzie dyskryminowani czy krzywdzeni nie byli.

  Polubienie

 3. W filmach amerykańskich wielu Azjatów pokazuje się jako nerdów, mało rozgarniętych, przeważnie w nie najlepszym swietle. Zwróciliście uwagę, że raczej nie często można zobaczyć tam skośnookiego. Jeśli już się jakiś trafi, nigdy nie prezentuje się tak ponętnie i olśniewająco jak główny bohater (który na pewno jest biały). Czyżby wg amerykańskich filmowców Azjaci nie stanowili materiału na bożyszcze tłumów?
  Gdy przeanalizuje się hollywoodzkie występy naszych skośnookich ulubieńców, nie można dojść do optymistycznych wniosków. Zazwyczaj są bardzo inteligentni. Komputery nie mają przed nimi tajemnic. Potrafią skopać portki jak nikt inny. Ale nawet ci cudownie zbudowani wojownicy nie jawią się jako obiekty pożądania dla damskiej części widowni. Zimni, odlegli, odarci z uczuć i ludzkich emocji. Bardziej przypominają maszyny, niż mężczyzn z krwi i kości. Cisi specjaliści dziedzin wszelakich rzadko mają szansę pokazać na ekranie coś więcej, niż swoją wiedzę i socjalny niedorozwój.
  Polecam blog https://skosneoczy.wordpress.com/2016/03/05/azjaci-a-hollywood/

  Polubienie

 4. Niestety, ze względów historycznych, czarnoskórzy są bardzo przewrażliwieni na tym punkcie. Wszystkie takie rzeczy traktują jako oznakę rasizmu w ich kierunku. Trochę może i to rozumiem, trochę nie, bo sama czarnoskóra nie jestem. Dlatego mnie to osobiście jakoś zbytnio nie ruszyło.

  Polubienie

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s