Od dziewczynki do Gejszy – nauka

gejsza_by_gieeref-d9atpvd

Gdy spytamy się kogoś na ulicy kim jest gejsza, częsta odpowiedź jak pada to „kobieta do towarzystwa” lub „prostytutka dla bogatych”.
Odpowiedzi te od razu narzucają nam myśl, że jedyną rzeczą jaką oferowały takie kobiety to zaspokojenie seksualne. W jakimś stopniu mają oni racje, gdyż profesja ta powstała właśnie ze środowiska prostytutek, lecz z czasem zaczęło się to zmieniać. Gejsze zaczęły rezygnować z tego typu usług dlatego też zaczęto tworzyć osobne dzielnice, aby zaprzestano kojarzyć je z dzielnicami miłości. W pewnym stopniu podkreślało to ich wyższość, a także szacunek wobec ich samych. Po pewnym czasie zaczęły powstawać szkoły gejsz zwane okiya. To tam przez sześć lat kandydatka zwana Maiko uczyła się jak zostać gejszą. Często były to dziewczynki z biednych rodzin w wieku od 10 do 12 lat, które były sprzedawane do tego typu szkół. Za to nauka nie odbywała się natychmiast, pierwsze kilka miesięcy kandydatka była uczona dyscypliny i porządku, dlatego często sprzątała i usługiwała gejszom w czasie pobytu w okiya.

snapshot_092.png
Gdy dziewczynka zostaję Maiko zaciąga on u Matki okyi dług za pobyt, a także naukę, który spłacany jest w czasie, gdy adeptka zostaje Gejszą.

 

Po ciężkich miesiącach Matka (osoba rządząca w okiyi) decydowała czy dana dziewczyna może zacząć nauki. Po podjęciu odpowiedniej decyzji wybranka już następnego dnia była przygotowywana do nauk. W większości wypadków wszystkie kandydatki na gejsze w danym mieście uczyły się w tej samej szkole. Za to nauka polegała między innymi na nauce gry na Shamisenie, Shakuhachi  i Biwie po za tym uczyła się także tradycyjnych tańców, parzenia herbaty i śpiewu.

 

bachido_shamisen_koshamisen2_2.jpg
Shamisen w dosłownym tłumaczeniu oznacza „struny trzech smaków”.
japanese_shakuhachi_bamboo_flute_by_worldwindsmusic-d5f9dd2
Shakuhachi jest w wykonane z bambusa, za to dosłowne tłumaczenie nazwy odnosi się do długości instrumentu (1,8 stopy = 55 cm).

 

KaedeSuosomeRadenBiwa
Biwa jest uznawana za japoński odpowiednik europejskie lutni.

 

Prócz tego asystowała najstarszej gejszy w okiya przez co uczyła się jak zakładać kimono i jak korzystać z kosmetyków. Po kilkudziesięciu miesiącach nowicjuszka była gotowa na swoją pierwszą wizytę z klientami, gdzie towarzyszyła jej starsza gejsza. Początki nie były łatwe tym bardziej, że starsze gejsze nie zawsze pomagały Maiko. Mimo to był to czas, gdy początkująca miała okazje poznać herbaciarnie, a także obserwować jak należy postępować z klientami. W dodatku poznawała, także różne ważne osobistości, które mogły jej pomóc w przyszłej karierze. W tym okresie dochodziło także spanie na stołku i nauka chodzenia na okobo czyli podwyższanych butkach, które miały za zadanie nauczyć Maiko chodzenia drobnymi krokami.

 

15066475248_5f3d84eee6_b
Koturn okobo mierz od 10-15 cm, za to nazwa wywodzi się od odgłosu jakie wydają.

 

Prócz tego uczono ją zakładania kimona jakie noszą starsze Gejsze. Poznawała tajniki uwodzenia mężczyzn gestami i mową ciała. A po ciężkiej sześcioletniej nauce z niedoświadczonej Maiko wyrastała piękna i utalentowana gejsza.

 

W następnym poście opisze bardziej szczegółowo makijaż i ubiór.

Edytor: Milkyun

Reklamy

4 comments

  1. Dla tych, co interesują się kultem gejsz polecam przeczytać „Wyznania gejszy”, a dla tych, którzy po prostu lubią azjatycką kulturę i akcję polecam „Dziewięć kręgów nieba” 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s