Alfabet Anime – Litera „C”

Dzisiaj zajmiemy się anime na literę „C”. Tak jak zawsze przypominam, że kolejność tutaj nie ma znaczenia. Zachęcam też do podawania swoich propozycji w komentarzach.

Czarodziejki z Księżyca

  1. Code Geass: Hangyaku no Lelouch (jap.  コードギアス, 反逆のルルーシュ) (ang. Code Geass: Lelouch of the Rebellion)

Opis: 10 sierpnia 2010 r. Tego dnia Nowe Imperium Brytyjskie wypowiedziało wojnę Japonii. W czasie walk Brytania wykorzystała nowy rodzaj pojazdów bojowych: ciężko opancerzonych, humanoidalnych Rycerzy Mroku – Nightmare Frame. Mimo przewagi liczebnej, wojska Japonii nie miały szans na wygraną. Japonia została wcielona w skład kolonii Imperium Brytyjskiego. Jej nazwa została odebrana. Teraz jest Strefą Jedenastą, a jej mieszkańcy Jedenastostrefowcami.
W roku 2017, siedem lat po wojnie, brytyjski student, a jednocześnie wydziedziczony książę, Lelouch Lamperouge, znudzony szkolnym życiem, urozmaica swój czas uprawiając gry hazardowe. Mówiąc dokładniej – jest mistrzem szachów. Po pokonaniu kolejnego szlachcica, zostaje wplątany w walkę między wojskami Imperium a japońskim ruchem oporu. Uznany za rebelianta ma zostać rozstrzelany przez dawnego przyjaciela imieniem Kururugi Suzaku. Gdy ten odmawia, zostaje oskarżony o zdradę i ma zostać rozstrzelany. Jedyną opcją ratunku jest teraz podpisanie kontraktu z tajemniczą dziewczyną, C.C. Moc, którą od Niej otrzymuje, pozwala narzucić swoją wolę każdemu, komu spojrzy w oczy. Z tą mocą, nazywaną Geass, prowadzi rebeliantów do ich pierwszego zwycięstwa.
Czy dzięki posiadanej mocy i pomocy rebeliantów wydziedziczony książę dokona swojej zemsty? Droga, którą wybiera nie jest prosta, ani przyjemna. Zwyciężyć może jedynie posiadając silną armię i poparcie ludności, które nie tak łatwo jest zdobyć.

Anime z 2006/2007 roku ma 25 odcinków. Rok później (2008) pojawił się sezon drugi „Code Geass: Hangyaku no Lelouch R2”.  W 2007 roku pojawiły się też 4 minutowe odcinki „Code Geass: Hangyaku no Lelouch Picture Drama” (odcinków jest 9) oraz dwa 24 minutowe odcinki „Code Geass: Hangyaku no Lelouch Recaps”. Film animowany „Code Geass: Hangyaku no Lelouch Special Edition Black Rebellion”, który trwa 117 minut wyszedł w tym samym roku co sezon drugi. W 2012 roku wyszedł 28 minutowy odcinek specjalny „Code Geass: Nunnally in Wonderland”. W tym samym roku wyszedł też 50 minutowy odcinek „Code Geass: Boukoku no Akito 1 – Yokuryuu wa Maiorita”. Rok później (2013) wyszło 5 odcinków trwających 3 minuty („Code Geass: Soubou no Oz Picture Drama”). Anime jak i manga wyszły w podobnym czasie.

image_0250

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

2. C: The Money of Soul and Possibility Control

Opis: Japoński rząd znajdował się na skraju bankructwa, ale w samą porę został uratowany przez Niezależny Fundusz Majątkowy. Niestety dla obywateli wcale nie oznaczało to poprawienia ich warunków życiowych czy stopnia bezrobocia – zbrodnie, samobójstwa i rozpacz rozprzestrzeniały się w całym państwie. Kimimaro, wychowywany przez babcię ze strony mamy po śmierci swojej matki i tajemniczym zniknięciu ojca, to uczeń cieszący się stypendium i nie marzący o niczym innym niż o spokojnym życiu z dala od tego całego zamieszania, które ma miejsce w kraju. Jednakże pewnego dnia spotyka dziwnego mężczyznę, który oferuje mu pokaźną sumkę pieniędzy, jeśli zobowiąże się ją kiedyś spłacić. W wyniku różnych wypadków chłopak trafia do tajemniczego miejsca zwanego „Dzielnicą Finansową”, zaś od tego momentu jego los ulega radykalnej zmianie.

Anime z roku 2011, ma 11 odcinków. Nie ma mangi, ani dodatkowych odcinków.

maxresdefault.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

3. Chihayafuru (ang. Chihayafull) (jap.  ちはやふる)

Opis: Karuta jest tradycyjną japońską grą dla dzieci, która ma za zadanie pomóc w nauce czytania oraz ćwiczeniu koncentracji i pamięci. Chihaya – skromna, prześliczna główna bohaterka, od małego uwielbiała grać w karutę, nie zdawała sobie jednak sprawy, iż można tę zabawę brać na poważnie. Wszystko zmieniło się, gdy Chihaya poznała Aratę – niepozornego, małomównego chłopca, który nie był dobry ani w nauce, ani w żadnym sporcie, a na dodatek kiepsko radził sobie w kontaktach z rówieśnikami. Odkrywa on przed bohaterką cały swój świat, którym jest profesjonalna gra w karutę. Jego nieprawdopodobne umiejętności tak imponują młodej protagonistce, że również postanawia spróbować swoich sił. Zyskuje dzięki temu własne marzenie i cel, do którego dąży, oraz przyjaciół, z którymi łączą ją nie tylko zainteresowania. Główna część akcji anime toczy się kilka lat później, gdy bohaterowie dorastają, a ich pasja dojrzewa. Choć tematem przewodnim jest sport, to największy nacisk twórcy położyli na subtelne relacje między poszczególnymi postaciami.
Główną zaletą tytułu jest realizm. Nie tylko umiejętności graczy stoją na normalnym (ludzkim) poziomie, ale również ich motywy, marzenia i cele mają ręce i nogi. W Chihayafuru nie uświadczymy też ani jednego „typowego bohatera anime”, o którym wiemy wszystko już po jednym wypowiedzianym zdaniu. Całość kipi oryginalnością i ucieka od znanych schematów.
Grafika stoi na bardzo wysokim poziomie. Świetna kreska, niezwykle szczegółowe tła oraz charakterystyczne postacie nadają całości magicznego klimatu, a animacja (szczególnie podczas gry w karutę) jest płynna i wygląda tak realistycznie, że można niemal poczuć impet, z jakim gracze wytrącają karty. Także oprawa dźwiękowa jest bez zarzutów, bardzo udany opening i ending wpadają w ucho, a świetnie dobrani seiyuu rewelacyjnie odegrali swoje role.
Polecam Chihayafuru każdemu fanowi anime. Jest to produkcja wybitna i wyjątkowa. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak potoczą się losy bohaterów i czy Chihaya zostanie królową karuty, to zapraszam do oglądania.
Seager.

Anime z 2011/2012 roku i posiada 25 odcinków. W 2013 roku powstał drugi sezon (Chihayafuru 2). Oczywiście anime jest adaptacją mangi z 2007 roku. Anime / Manga doczekała się też adaptacji w formie dramy Live-Action o tym samym tytule.

Chihayafuru-1.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

4.  (C Cube) (C³ – CubexCursedxCurious) (jap. シーキューブ)

Opis: Pewnego dnia nastoletni Haruaki Yachi otrzymuje od podróżującego po świecie ojca tajemniczą przesyłkę. Jak bardzo szybko się okazuje, enigmatyczny sześcian jest jednym z rozsianych po świecie przeklętych „narzędzi”, a pobyt w domu Haruakiego ma go spod działania rzeczonej klątwy wyswobodzić. A właściwie nie „go” lecz „ją” – klątwa sprawia także, że nieprzyjemna machina służąca do wymyślnych tortur może przybierać całkiem przyjemny kształt nieletniej panienki imieniem Fear. Dla naszego bohatera nie jest to pierwsze zlecenie tego rodzaju, chociaż bez wątpienia najtrudniejsze z dotychczasowych. Co gorsza, obecność potencjalnie potężnej broni ściąga na dom i całą miejscowość Haruakiego zdecydowanie niepożądaną uwagę rozmaitych ciemnych sił.

Swoją premierę to anime miało w 2011. Odcinków jest 12, a każdy trwa 24 minuty. Istnieje też 17 tomowa manga z 2007/2013 roku. W 2012 roku powstał odcinek specjalny trwający 30 minut (C³ Special).

c3.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

  1. Cowboy Bebop (jap. カウボーイビバップ)

Opis: Rozpalona słońcem prowincja, gdzieś w samym sercu Meksyku. Bar na peryferiach. Trzech wieśniaków leniwie rozgrywa setną partyjkę pokera, gdy do środka wkracza długowłosy, tajemniczy mężczyzna. Brzmi znajomo? Jeśli wydaje się wam, że mowa tu o słynnym Desperado Rodrigueza, to małe sprostowanie: rzecz dzieje się na Marsie, jest 2071 rok i bynajmniej nie mamy do czynienia z Antonio Banderasem.
Cowboy Bebop to niezwykłe, bardzo efektowne i dopracowane pod każdym względem anime, które wyraźnie i z powodzeniem nawiązuje do klasyków kinematografii amerykańskiej i europejskiej. Po dziś dzień, a biorąc pod uwagę datę produkcji (1998 rok), to nie tak znowu krótko, jest niezmienne uznawane za kultowe, nie tylko ze względu na piękną, imponująco szczegółową grafikę, czy świetnie wykreowane postacie, ale także, a może przede wszystkim, dzięki genialnej ścieżce dźwiękowej autorstwa pierwszej damy japońskiej muzyki filmowej: Yoko Kanno.
Przy akompaniamencie jazzu, bluesa i soulu, wraz z załogą tytułowego Bebopa, będziemy przemierzać barwne ostępy galaktyki, stopniowo poznając zawiłe losy głównych bohaterów i obserwując leniwie wyłaniającą się spomiędzy ich codziennych zmagań intrygę.
Nie napiszę, że jest to pozycja obowiązkowa, bo oczywiście nie każdemu musi przypaść do gustu jej specyficzny klimat i powoli rozwijająca się fabuła, ale mogę zapewnić, że jeśli szukacie czegoś absolutnie unikalnego i „odjechanego w kosmos”, to ten tytuł długo nie pozwoli wam o sobie zapomnieć.

Anime z 1998/1999, posiada 26 odcinków. Na podstawie anime powstała 3 tomowa manga o tej samej nazwie (1999/2000). W 1998 roku pojawiła się też 2 tomowa manga „Shooting Star Bebop: Cowboy Bebop”. W 2012 roku pojawił sie 1 minutowy odcinek specjalny „Cowboy Bebop: Ein no Natsuyasumi”. Pojawił się też film animowany (114 minut) w 2001 roku pt. „Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira”. „Cowboy Bebop Session XX: Mish-Mash Blues” to specjalny 27 minutowy odcinek z 1998 roku.

127db1f9004cc0e4a515790475d9e2631473191104_full.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

6. Chou Yuu Sekai: Being the Reality (ang. World of Super Sand Box: Being the Reality)

Opis: Świat w którym żyje Noi może do złudzenia przypominać nasz, jednak są między nimi dwie znaczące różnice. Pierwszą są regularne ataki groźnych i potężnych istot, zwanych Disaster, które sieją tylko śmierć i zniszczenie, a którym przeciwdziałają dwie specjalne grupy – Blades oraz Sabers. O dołączeniu do drugiej z nich marzy zresztą sam Noi – nastoletni student, toczący podobne życie jak niejeden z nas. Drugą różnicę stanowi to, że cały ten świat jest jedynie komputerową symulacją, zaś Noi, a także jego rodzina i przyjaciele to tylko NPC, których wspomnienia są co rano programowane. Sami zaś Blades i Sabers to po prostu gracze.
Kiedy Noi dowiaduje się prawdy od oszalałej członkini jednej z tych grup, lubującej się w zabijaniu NPC i innych graczy, nieoczekiwanie budzi w sobie siłę i pokonuje swoją przeciwniczkę. Jakby tego było mało, w efekcie tego zdarzenia zostaje uznany przez system za gracza, przez co zyskuje zupełnie nowe możliwości. Jak jednak poradzi sobie z tą nową wiedzą i czekającymi go wyzwaniami?

Anime z 2017 roku ma 20 odcinków po 13 minut. Nie ma mangi i odcinków specjalnych.

201008.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

7. Chuunibyou demo Koi ga Shitai! (jap. 中二病でも恋がしたい!) (pl. Miłość, gimbaza i kosmiczna faza!) (ang. Regardless of My Adolescent Delusions of Grandeur)

Opis: „Chunnibyou demo Koi ga Shitai” opowiada historię nastolatka – Togashiego Yuuty, który próbuje zaaklimatyzować się w nowej szkole. Przeniósł się on do niej dlatego, że w poprzedniej wyrobił sobie złą opinię – cierpiał z powodu „chunnibyou”, co można przetłumaczyć jako „syndrom drugoklasisty”. Objawia się on zachowaniem w stylu „gimbusa” przy jednoczesnym patrzeniu z góry na rówieśników, a także przekonaniem, że – w przeciwieństwie do „zwykłych śmiertelników” – posiada się specjalne umiejętności czy wręcz super moce. Nietrudno zgadnąć, że nie przysparzało mu to popularności.
Takashi powoli odnajduje się w nowej szkole: nawiązuje pierwsze w tym środowisku przyjaźnie i stopniowo zapomina o kłopotach, z jakimi borykał się jeszcze rok temu. To wszystko do czasu, kiedy spotyka Takanashi Rikkę, uczennicę z jego nowej klasy, która również cierpi na tytułową przypadłość. Rozpoznaje ona w Yuucie „Dark Flame Mastera”, który był jego pseudonimem w starej szkole. Rikka zaczyna go podziwiać, ale Togashi chętnie by się jej pozbył, nie chcąc sobie przypominać o zawstydzających latach gimnazjalnych. Tak łączą się losy głównych bohaterów i od tego czasu są praktycznie nierozłączni.

Anime ma 12 odcinków i jest z 2012 roku. Rok później pojawił się odcinek specjalny „Chuunibyou demo Koi ga Shitai!: Kirameki no… Slapstick Noel”. W 2012 roku wyszło także 6 odcinków z historią poboczną „Chuunibyou demo Koi ga Shitai! Lite”. A pod koniec 2012 i na początku 2013 pojawiło się 7 odcinków (też z historią poboczną) „Chuunibyou demo Koi ga Shitai!: Depth of Field – Ai to Nikushimi Gekijou”. W 2013 roku swoją premierę miał „Takanashi Rikka Kai: Chuunibyou demo Koi ga Shitai! Movie” i trwa on 97 minut. Anime jest adaptacją mangi z 2011 roku.

Chuunibyou_demo_Koi_ga_Shitai!.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

8. Corpse Party: Tortured Souls – Bougyakusareta Tamashii no Jukyou (

Opis: Wskutek rytuału grupa przyjaciół budzi się w starej, zniszczonej szkole. Okazuje się ona miejscem nawiedzonym przez duchy brutalnie zabitych dzieci. Życie uczniów zamienia się w koszmar, jakim jest walka o przetrwanie.
Anime z gatunku gore, zawiera sceny z dużą ilością krwi, wnętrzności, tortur i przede wszystkim zabójstw. Istnieje również gra z pełną historią Corpse Party.

Anime ma 4 odcinki i jest z 2013 roku. Jeden odcinek trwa 29 minut. Rok wcześniej premierę miał jeden odcinek trwający 11 minut pt. „Corpse Party: Missing Footage”. Anime jest adaptacją mangi z 2008/2012 roku. Anime jest z rodzaju Gore, czyli tych z dużą ilością krwi.

174444.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

  1. Czarodziejka z Księżyca (a tak właściwie toBishoujo Senshi Sailor Moon) (ang. Sailor Moon) (ang. Pretty Soldier Sailor Moon) (jap. 美少女戦士セーラームーン)

Opis: Tytułową i główną bohaterką tego anime jest Usagi Tsukino, czternastolatka mieszkająca w Tokio. Pewnego dnia idąc do szkoły ratuje kotkę przed bandą chuliganów. To wydarzenie zmienia jej życie. Kot okazuje się bowiem nie być zwyczajnym zwierzątkiem, nie dość że mówi, to w dodatku informuje Usagi, iż jest jedną z wielu czarodziejek- obroczyń galaktyki.
Od tej pory nasza bohaterka, która dotychczas była kompletną fajtłapą i typową beksą, musi zmierzyć się z kilkoma zadaniami. Odnaleźć pozostałe wojowniczki oraz ich księżcznikę- Serenity. Zadanie nie jest takie proste, bo na drodze staje jej Królestwo Ciemności, które dawno temu zniszczyło Księżycowe Królestwo.

Anime powstało w 1992/1993 i ma 46 odcinków. W 1993/1994 powstał drugi sezon „Bishoujo Senshi Sailor Moon R” z liczbą 43 odcinków. W 1998/1999 emisję miało 5 odcinków po 90 minut każdy pt. „Bishoujo Senshi Sailor Moon Memorial”. Trzeci sezon pojawił się w 2014/2015 roku i ma 26 odcinków. Istnieje też manga tworzona od 1991 roku do 1997 roku.

cover_photo.jpg.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania

  1. Chocolate Undergruond (jap.チョコレート・アンダーグラウンド)

Opis: Nastały ciężkie czasy, a wszystko przez dorosłych, którym nie chciało się iść oddać głosu podczas wyborów. I tak oto dzięki ich lenistwu władzę objęła partia Good for You Party, która nigdy jej objąć nie powinna. Nie, nie jest to żadna tajna organizacja pragnąca podbić cały świat, ale w pewnym sensie jest jeszcze gorsza – z wręcz fanatycznym zacięciem postawiła sobie za cel uzdrowienie społeczeństwa poprzez narzucenie im zdrowego trybu życia z naciskiem na spożywanie li i wyłącznie zdrowej żywności. I tak oto na czarną listę produktów zakazanych trafiły wszelkie łakocie – od czekolady, poprzez słodycze, aż do wyrobów piekarniczych włącznie, zastąpione tandetnymi substytutami, które oczywiście już w przedbiegach przegrywają z oryginalnymi produktami. I jak to zwykle bywa, gdy coś jest zakazane, tak i tu szybko zaczął działać ruch podziemnego oporu oraz przemyt towaru. Oczywiście rząd i na to się przygotował, powołując do życia ku chwale swych idei specjalną jednostkę zwaną C.P.S. (Chocolate Police Station), wyposażoną w najnowszej generacji gigantyczne roboty wykrywające czekoladę. Jak widać, rząd nie ma na co wydawać pieniędzy, przeznacza więc ogromne sumy na jakże szczytny cel, jakim jest surowe karanie obywateli za dystrybucję, spożywanie czy choćby posiadanie wyrobu zawierającego czekoladę. Oczywiście osoby przyłapane na tym procederze dostają plakietkę najgroźniejszych kryminalistów po czym trafiają do specjalnego obozu i zostają poddani specjalnemu programowi, mającemu na celu zniechęcić ich do choćby spojrzenia na słodkości do końca ich życia. Władze nie żałują też pieniędzy na nachalną propagandę swoich jedynie słusznych racji.

Anime z 2008 roku, ma 13 odcinków.

chocolate-underground-4282515.jpg

Link do Odcinków -> Miłego Oglądania PS: Anime z angielskimi napisami!

I tym ciekawym (moim zdaniem) akcentem jakim jest „Chocolate Underground” kończymy dzisiejszą listę anime na literę C. Bardzo dziękuję za uwagę.

Źródła Opisów: (1) (2)

Alfabet Anime – Litera:

A

B

 

 

Reklamy

2 comments

  1. Naprawdę, bardzo fajny pomysł z tym alfabetem Anime. Nigdy bym nie przypuszczała, że mnie to zainteresuje, a tu proszę, znalazłam już kilka dla siebie 😄

    Polubienie

  2. Cowboy bebop najlepszy serial eveve jakby ktoś się zastanawiał 😄 jak byłem mały to czarodziejki leciały w tv, na obecne wspomienie reaguję bardzo nostalgicznie ech… lata lecą

    Polubienie

Dodaj komentarz ^^

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s