Poradnik

chanyeol kai2.jpg

Poradnik dla początkujących adminów, zawierający główne porady dotyczące WordPressa oraz zasady na blogu K-pop LivePolska.

JEŻELI JESTEŚ NOWY, KONIECZNIE TO PRZECZYTAJ!!!

Zacznijmy od edytora postów i wyjaśnienia funkcji.

1. Tytuł postu

Tytuł postu wpisujemy w miejsce z napisem „Title”. Musi być on przejrzysty i oddawać sens postu. Najlepiej jeżeli będzie bardzo zachęcający do przeczytania tekstu zawartego w poście.

Przykładowe tytuły:

[MV] A.Cian – TOUCH (dodanie „[MV]” upewnia czytelnika, że załączony filmik to pełna wersja piosenki)

Drugi teaser zapowiadający comeback GOT7 (najważniejsze w takich tytułach jest podanie zespołu i numer teasera)

Tytuł jest pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy. Jest nawet czasem ważniejszy od zdjęcia. Jeżeli zawiera błędy to od razu odstrasza.

2. Dodawanie mediów

po1.jpg

 

Zaznaczony na czerwono przycisk w panelu służy do dodawania zdjęć. Po kliknięciu zobaczymy coś takiego:

po2.jpg

 

Wyświetlą nam się wszystkie zdjęcia dodane do medii i znajdujące się w postach. Jeżeli w mediach nie ma zdjęcia, które pasuje nam do postu, należy kliknąć niebieski przycisk „Add New” zaznaczony tu na czerwono. Wybieramy plik z komputera i dodajemy. Następnie klikamy w dodane zdjęcie, na którym pojawi się niebieskie zaznaczenie i wciskamy „Insert”, przycisk znajdujący się w prawym dolnym rogu. Dopóki nie wybierzemy zdjęcia jest on szary (jak powyżej), ale po wybraniu staje się niebieski.

 

Jeśli dodajemy zdjęcia z jakieś strony internetowej to wystarczy z niej skopiować i wkleić od razu we wpisie.

3. Dodawanie filmów z Youtube

pr4.jpg

Aby dodać filmik z YT należy go włączyć, a następnie kliknąć na „Udostępnij” i skopiować adres, który jest zaznaczony na niebiesko. Wklejamy go do postu, w miejsce, w którym chcemy umieścić filmik, a adres automatycznie zmienia się w filmik.

Czasem przy dodawaniu większej ilości filmików, niektóre znikają i zostaje tylko białe pole, ale nie trzeba się tym przejmować. W poście będą wyglądać całkiem normalnie i można to łatwo sprawdzić na podglądzie, o którym będzie mowa trochę dalej.

4. Opcje edycji tekstu

pr5

Opcje tekstu to zarówno te zaznaczone na czerwono, jak i na niebiesko. Jednakże te niebieskie pojawiają się dopiero po wciśnięciu ikonki trzech kropek zaznaczonej na niebiesko. Czasem są wysunięte od razu.

po3.jpg

 

Na czerwono zaznaczona została opcja pozwalająca na zmianę wyglądu czcionki. Cały post piszemy czcionką „Paragraph”. Czcionki „Heading” służą do zaznaczenia ważniejszych części postu. Dla przykładu przy nagłówkach w tym poście została użyta czcionka „Heading 2”. Nazwy postów są automatycznie pisane „Heading 1”.

Pomarańczowe opcje służą do zmiany wyglądu liter, podobnie jak w Wordzie. „B” pogrubia, „I” pochyla, skreślone ABC skreśla, a U podkreśla.

Zielone przyciski służą do pisania od punktów lub kropek.

Część niebieska służy do zmiany położenia tekstu. Znamy to z Worda. Pierwsze trzy zmieniają punkt, od którego się pisze, a przycisk w drugiej linii służy do justowania.

Żółta opcja zmienia kolor czcionki.

Pod przyciskiem zaznaczonym na jasno niebiesko znajdują się znaki, których nie możemy napisać klawiaturą.

Czarny przycisk „Read More” jest bardzo ważny.

pr6.jpg

Ustawiamy kursor w miejscu gdzie chcemy zrobić przerwę i wciskamy ikonkę zaznaczoną na poprzednim screenie na czarno. Powstanie coś takiego jak powyżej. Przeważnie należy pozostawić jedną linię tekstu pod zdjęciem lub filmem. Jeżeli jednak cały post składa się na przykład tylko z jednego zdania, to nie musimy używać „Read More”.

5. Dodawanie linków

po4.jpg

Do postów źródłowych zawsze musimy dodać link do strony, z której tłumaczyliśmy.

 

Na różowo została zaznaczona opcja pozwalająca na zmienienie całego linka w jedno słowo lub zdanie. Ustawiamy kursor w miejscu, w którym ma znaleźć się link i klikamy spinacz. Pojawi się następujące okno:

 

po5.jpg

W zaznaczone na czerwono pole wklejamy link do postu, z którego tłumaczyliśmy lub link do czegokolwiek, co jest nam potrzebne. W niebieskie pole wpisujemy tekst, pod którym ma znaleźć się link. Następnie klikamy zaznaczone na różowo „Add Link”.

6. Kategorie i tagi

po7.jpg

Nadanie odpowiedniej kategorii jest bardzo ważne. Dlatego po napisaniu całego postu klikamy przycisk zaznaczony na czerwono i wysuwa nam się wtedy panel do nadawania kategorii i tagowania. W pomarańczowym okienku szukamy kategorii, która nas interesuje. Jeżeli post jest związany z jakimś zespołem, to właśnie pod nazwą tego zespołu publikujemy post. W wypadku kiedy nie ma w kategoriach jakiegoś zespołu zamieszczamy post w kategorii „Zespoły (których nie ma w kategoriach).

Jeżeli mamy post, który nie pasuje do żadnej kategorii, to specjalnie dla takich postów mamy kategorię „INNE”.

Jeżeli mamy post w stylu: „Najciekawsze dramy…”, to wtedy powinien się on znaleźć w kategorii „Zestawienia”.

Posty związane z dramami zamieszczamy w kategorii „Świat Seriali i Filmów”.

UWAGA!

Za każdym razem post zostaje przydzielony do kategorii „Bez kategorii” i przed publikacją należy tą kategorię odznaczyć.

W niebieskim okienku po przecinku wypisujemy tagi, czyli słowa klucz postu. Im więcej tagów tym lepiej.

Przykładowe otagowanie:

got7, comeback, zapowiedź, teaser,

koncert, myname, polska, progresja, ceny biletów

7. Opcje zapisu i publikacji.

po7.jpg

Post zostaje zapisany automatycznie, ale jeżeli nie ufamy autozapisowi, to w różowym miejscu pojawia się „SAVE”, które można nacisnąć dla pewności.

Czerwony przycisk to podgląd. Po wciśnięciu pojawia się ekran pokazujący, jak post będzie wyglądał po publikacji.

Niebieski przycisk zaznaczony tutaj na pomarańczowo publikuje post na blogu.

UWAGA!

Zanim opublikujemy post dokładnie sprawdzamy, czy otagowaliśmy i przydzieliliśmy kategorię postowi. Upewniamy się też, czy dodaliśmy „Read More” i czy post nie zawiera literówek i błędów.

Ask

 

Nasz blog ma swojego oficjalnego Aska, na którym czytelnicy zadają nam pytania związane z k-popem.

Każdy admin, który przejdzie próbny okres trwający 2 tygodnie otrzymuje hasło i login do niego i może odpowiadać razem z innymi na pytania.

Przy odpowiedziach każdy admin ma OBOWIĄZEK po ukośniku napisać swój nick, aby czytelnicy i pozostali admini wiedzieli kto odpowiada.

Jeżeli chcemy dopisać coś do odpowiedzi na Asku, to musimy skopiować tekst odpowiedzi innego admina do schowka i usunąć odpowiedź. Potem przechodzimy do pytania, które z powrotem pojawi się w naszej skrzynce. wklejamy odpowiedź ze schowka i pod spodem dopisujemy to, co chcieliśmy dodać od siebie.

Kiedy pytanie zajmuje kilka pytań, czyli pytający pisze coś w stylu „cdn” lub „+” to klikamy „Odpowiedz” przy pytaniu, które zaczyna „ciąg”, a resztę pytania wklejamy do odpowiedzi i odpowiadamy pod spodem. Resztę części tego pytania usuwamy.

Jeżeli zdarzy się pytanie nie dotyczące k-popu lub obraźliwe i nie mające sensu, wtedy po uprzednim skonsultowaniu tego z pozostałymi adminami możemy takie pytanie usunąć.

Odpowiedzi powinny oczywiście być utworzone zgodnie z zasadami języka polskiego, aby pytający mógł nas zrozumieć😉

Facebook

Blog ma również swoją oficjalną stronę na Facebooku. Mają do niej jednak uprawnienia tylko administratorzy bloga. Publikują na niej najnowsze posty z bloga.

 

Hierarchia na blogu

Na blogu istnieją 4 rangi:

 • Administrator (szef bloga, o rangę można się ubiegać dopiero po dodaniu 500 postów i po roku adminowania na stronie)
 • Redaktor (może edytować posty innych adminów – gdy zobaczy jakiś błąd, może też usuwać posty gdy Autor doda jakiś post niezgodny z regulaminem, ma dostęp do statystyk bloga, redaktorem można zostać po dodaniu 90 wpisów )
 • Edytor (nie ma możliwości publikowania własnych postów, może tylko edytować wpisy wszystkich adminów)
 • Autor (może tworzyć, edytować, publikować i usuwać tylko swoje posty, rangę autora dostaje się już podczas okresu próbnego)

Mamy również zasady, które są opublikowane w zakładce „Dołącz do nas”, ale nie zaszkodzi jeżeli jeszcze raz zostaną tu zamieszczone.

 • Autorzy nie mogą dodawać postów reklamujących ich strony
 • Administrator i Redaktor mają prawo usunąć post Autora gdy jest niezgodny z tematyką bloga lub gdy zawiera mnóstwo błędów
 • Administrator ma prawo obniżyć rangę admina, gdy będzie uważać, że źle wykonywał swoje obowiązki
 • Administrator ma prawo poprawić wpis niższą rangą adminów bez wcześniejszego uprzedzenia o tym
 • Każdy nowy admin jak i ‚stary’ może zostać usunięty z bloga, jeśli przez 2 tygodnie nie doda ani jednego wpisu bez wcześniejszego skontaktowania się z TARI albo MIZZU
 • Każdy admin ma obowiązek pod koniec wpisu pisać źródło, z którego tłumaczył
 • Tylko administratorzy mogą usuwać komentarze (a usuwamy gdy ktoś przeklął albo kogoś obraził)
 • Autorzy, którzy przeszli okres próbny mogą dodać wpis powitalny

Inne uwagi dotyczące bloga

 • Staramy się nie pisać rażącymi i słabo widocznymi kolorami.
 • Zamieszczamy tylko zdjęcia w dobrej jakości (wyraźne).
 • Jeżeli mamy problem z przetłumaczeniem postu, to albo oddajemy go komuś kto sobie poradzi albo prosimy o pomoc.
 • Staramy się nie dodawać postów plotkarskich, niepewnych i mogący wywołać burzę wśród czytelników.
Reklamy